Doprava - jak přepravit zmrzlinový stroj

03.04.2023

Může být doprava kamenem úrazu?
(5 minut čtení)

Ať už máte zmrzlinový stroj objednaný u ověřeného dodavatele či z druhé ruky, je potřeba zařízení k vám nějakým způsobem dopravit. Víte ale jak na to?

V čem je to jiné?

Zkušení zmrzlináři již mají nějaký způsob dopravy ověřený a vědí, že zmrzlinový stroj se v mnoha ohledech od klasického balíčku z pošty liší. Zmrzlinový stroj je těžký, objemný, vysoký a jeho přeprava mnohdy drahá. V případě nákupu u neověřeného dodavatele (např. z Bazoše) není jednoduché si vybrat přepravní společnost, protože většina z nich zmrzlinové stroje buď nepřepravuje, nebo s přepravou nemá dobré zkušenosti. V případě, kdy se vám nepodaří takovou přepravní společnost sehnat, si budete muset zajistit přepravu zmrzlinového stroje sami, a naskytnou se vám tak obvykle 2 varianty, jak přepravu uskutečnit:

  • pronajmutí dodávky
  • převoz na vašem přívěsu či pick up trucku

Při volbě pronajmutí dodávky doporučujeme zvolit automobil alespoň s výškou H2, některé stroje jsou totiž vyšší. Pronájem takové dodávky se může pohybovat okolo 1400 Kč bez DPH za den + vratná kauce 5000 Kč. Nejlepší a nejschůdnější možností tedy často bývá přeprava vlastní, která však vyžaduje dodržení některých přepravních pravidel chladících zařízení, a váš čas, který nikdo nezaplatí.

Image 1
Dodávka typu L2H2

Je možné zmrzlinový stroj položit na bok?

Zmrzlinové stroje, chladničky a další chladící zařízení se nesmí přepravovat na boku, protože hrozí jejich poškození. V chladících zařízeních jsou kompresory, které rozhání chladivo po chladícím okruhu a při přepravě na bok či naležato zateče viskózní olej z kompresoru do chladícího okruhu, který se ucpe, a zmrzlinový stroj potom nechladí. Zároveň se může stát, že se přehřeje a poškodí samotný kompresor, protože nebude mít pro správné fungování dostatek oleje, který kompresor promazává a chladí. Aby se navíc minimalizovaly vibrace, je kompresor v chladícím zařízení umístěn pomocí pružin, ze kterých se při přepravě na boku může vyvléknout.

Pokud jste zmrzlinový stroj přepravili na boku, nechejte nezapojený stroj stát ve vzpřímené poloze alespoň 24 hodin, aby mohl olej stéci zpět do kompresoru a minimalizovaly se tak škody. Zpozorujete-li po zapnutí zařízení nějaké disfunkce ve formě horšího chlazení či podivných hlasitých zvuků, zařízení co nejrychleji vypněte a nechejte ho zkontrolovat servisním technikem.Když si seženu přepravu, dopraví se mi zmrzlinový stroj do patra nebo schodů?

Bohužel, pokud má být stroj umístěn v patře a vyžaduje překonání takového množství schodů, které převyšuje délku nájezdů, dopravci si obvykle vyhrazují právo zařízení přímo do místa doručení nedoručit, pokud tomu zabraňuje dveře nebo nějaká překážka, jejíž překonání řidič posoudí jako rizikové. Na tuto skutečnost zmrzlináři často zapomínají nebo se dostatečně neinformují, a nepříjemná situace se tak stane ještě před spuštěním provozu zmrzlinového stroje předmětem sváru.

Image 2
I takové mohou být schody do nebe


Jak zmrzlinový stroj naložit a upevnit?

Zmrzlinové stroje pro velkoobjemovou výrobu (tj. stánky, kavárny apod.) mívají běžně přes 160 kg a u některých modelů i 250 kg. Takovou hmotnost při takovém tvaru předmětu není v silách jednoho člověka (někdy ani 2 lidí stroj) na přívěs vyzvednout. Proto doporučujeme při nakládání stroje asistenci nejméně 3 lidí, kteří jednak sníží potřebnou sílu na 1 člověka, a jednak lépe zajistí balanc stroje, a že se stroj nepřeklopí a nespadne.

Mnohem jednodušší je koupě nebo vytvoření nájezdů či "lyžin", které pomocí nakloněné roviny zajistí podstatně snazší naložení a je uskutečnitelné i v jednom člověku.

Stroj doporučujeme zajistit stroj alespoň 2 popruhy. Dejte si pozor, aby popruh nebyl moc nízko, a stroji tak v kopci nehrozilo překlopení.

Image 3
K uchycení strojů využijete volně dostupné popruhy

Proč je ta doprava tak drahá?

I přestože Vám tuto sezónu 2023 dopravíme stroj v rámci rozvozu zdarma, tak jak již bylo zmíněno, zmrzlinový stroj není poštovní balíček a vyžaduje zvláštní přepravní péči. V klasické dodávce, která vám z eshopu doručí např. knížku, je zjednodušeně třeba 60 balíčků po 150 Kč za přepravu. To je 9000 Kč. Ale když se přepravuje zmrzlinový stroj, zabírá v dodávce nejenom hodně místa, ale ještě řidič ztrácí nezanedbatelné množství času nakládkou, vykládkou a uchycením stroje. Takových strojů se do dodávky vejde třeba 4 nebo 5 v závislosti na hmotnosti, rozměrech strojů a velikosti dodávky. Kdybychom měli docela jednoduše podělit 9000 číslem 5 (v ideálním případě), dostaneme se na částku 1800 Kč. S menším počtem strojů však náklady za dopravu velmi rychle rostou a pro dodavatele stroje a zmrzlináře je přeprava téměř neuskutečnitelná. U přepravců se proto běžně setkáte se sazbou zhruba mezi 14 - 18 Kč bez DPH za každý ujetý kilometr.

Náklady za přepravu v sobě zahrnují hodinovou sazbu řidiče, amortizace vozidla, pojištění, speciální požadavky zásilky, pohonné hmoty plus nějaký výdělek přepravce.

Závěr

Doprava zmrzlinových strojů není jednoduše tak samozřejmá. Když se ještě po dopravení stroje od neověřeného zmrzlináře z bazaru dozvíte, že stroj má skryté vady a až tak funkční není, je to lidově k zbláznení. Ale o tom někdy jindy. Ať už se rozhodnete přepravit zmrzlinový stroj jakkoliv, na jeho konci vás čeká sladká odměna v podobě vaší točené zmrzliny.

KONEC