Na co si dát pozor při koupi bazarového stroje?

04.04.2023

Dvakrát měř, jednou řež.
(4 minuty čtení)

Mám si koupit stroj z druhé ruky?


Nový neznamená zákonitě dobrý a starý pro změnu špatný, obě dvě varianty mají své výhody i nevýhody. Zvýšené obezřetnosti je třeba dbát zejména u koupi stroje z portálů jako Bazoš, Aukro, Facebook Market apod. Takové internetové obchody jsou sice skvělou možností, jak ušetřit a dát použitým věcem druhou šanci, nicméně v případě zmrzlinových strojů a výrobníků ledové tříště se to mnohdy nevyplácí. Stroje jsou již velmi často bez záruky, protože v podmínkách některých dodavatelů přeprodejem zboží záruka padá. Stroje jsou dále roky mimo provoz v garážích či bez pravidelné údržby, a tak se kupujícímu prodá stroj se skrytými vadami jako únik chladiva, starší převodovka, odcházející kompresor a různé další defekty, které kupující při předání nezpozoruje a o kterých už ani prodávající nemusí vědět, protože stroj dlouho neprovozoval.

Na co se už ale bohužel úplně zapomíná je fakt, že na některé bazarové stroje už nejsou náhradní díly. Kompresory, presostaty a podobné věci vám chlaďaři vymění, ale od poškozených výčepních hlav, nedostupných typů těsnění nebo úniku chladiva na válcích už dává většina z nich ruce pryč. A školení? Budete se muset všechno naučit sami.

Image 1
Zmrzlinové stroje bývají roky bez odborné údržby

Co doporučujeme?

 • nechte si funkčnost stroje předvést a klidně prodejce požádejte o točení zmrzliny, jedině tak skutečně poznáte, jak stroj funguje - za to zřejmě bude chtít prodejce něco zaplatit, ale budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli
 • nechejte si odplechovat alespoň 1 stranu, neměl by vás překvapit vyteklý olej z převodovky, stará vyteklá zmrzlina a smíchaná mastnota s prachem
 • ať už kupujete stroj od kolegy nebo známého, sepište si jednoduchou kupní smlouvu, ta lze uzavřít i ústně, ale v písemné podobě se můžete dohodnout na specifických podmínkách
 • raději počítejte, že stroj bude bezprostředně po koupi potřebovat nějaký typ údržby a vyčleňte si pro tyto účely nějaké peníze
 • zjistěte si, od jakého dodavatele budete moci kupovat případné náhradní díly
 • nezapomeňte řešit dopravu s předstihem, stroj nelze položit na bok a budete potřebovat přepravce nebo svou dodávku či přívěs; je to složitější, než to vypadá. Jak na to? (odkaz)

Samozřejmě, že všechno může proběhnout v pořádku a stroj bude fungovat, jak má. Neuděláte ale ani chybu, když si koupíte starší stroj z našeho ověřeného bazaru nebo jiného dodavatele, který se prodejem a servisem zmrzlinových strojů zabývá a garantuje jejich funkčnost. Máte zaručené zaškolení, náhradní díly, funkčnost stroje i infolinku, kdybyste něco potřebovali dovysvětlit.

Starší udržované stroje se dají sehnat za zajímavé peníze a jejich užitná hodnota je poté mnohdy větší než u nového stroje. Pravděpodobně čas od času budete muset něco nechat opravit, doplnit chladivo apod., ale na cenu nového stroje se dostanete až po letech, když už si stroj svoje odslouží.


A proč se vlastně rozhodnout pro koupi?

 1. Nemusíte žádat o svolení pronajímatele ohledně změny adresy provozu
  Cestujete po akcích? Pak by pronájem stroje pro vás nemusela být vhodná varianta. Stroj je náchylný k různým oděrkám a poškozením, kterých si většinou pronajímatel všimne a vyžaduje minimálně vysvětlení. Kromě toho pronajímatelé nemají rádi, když o poloze svého stroje nemají přehled.
 2. Nejste fixování na období pronájmu
  Pokud je léto teplé a dlouhé, nemusíte žádat o prodloužení nájmu. Prostě točíte zmrzlinu, dokud to jde.
 3. Nevydařené počasí
  Nachází se vaše provozovna v lokalitě, která je náchylnější ke studenějšímu a deštivějšímu počasí? Pak byste již dopředu měli počítat s tím, že nebude možné točit každý den. Měsíční nájemné by se tak v podstatě prodražovalo a bylo méně výhodné. Pokud jste vlastníkem stroje, nemusí vás počasí tolik trápit, protože příští sezónu bude stroj stále váš a nebudete již mít vysoké vstupní náklady s pronájmem stroje
 4. Zmrzlina je stálicí vašeho sortimentu
  Některé provozy svým zákazníkům nabízejí zmrzlinu celoročně v pohárech a dezertech, v takovém případě se vyplatí mít stroj svůj, aby se co nejdříve zaplatil, a postupem času na svůj provoz již vydělával. Takové provozy totiž mají stabilně nižší výtoče, které se vyplácí v delším časovém úseku; zde byste ale u pronájmu byli omezeni fixním obdobím.

Jistě by toho šlo napsat i více, ponecháme to však trochu kratší a něco o důvodech, proč si zvolit raději koupi nového zmrzlinového stroje, si povíme zase příště.

KONEC